DÖNMEK, MÜMKÜN MÜ ARTIK DÖNMEK?

Göçün anatomisinde göçmenliğin artıları ve eksilerini değerlendirdikten sonra gündeme ‘Türkiye’ye geri dönme’ ihtimali geliyor.  Verilere bakıldığında göçmenlerin %30’u Türkiye’ye geri dönmeyi düşünmezken, 20%’si gerekli şartlar oluştuğunda geri dönmek istiyor. %30 ise hem bulunduğu ülkede, hem Türkiye’de yaşamayı sürdürmek istiyor.

En çok İsveç, Kanada ve Avustralya’da yaşayanlar Türkiye’ye geri DÖNMEMEK konusunda kararlı.

Eğitim sebebiyle yurt dışında bulunanlar, %40 ile en yüksek Türkiye dönmeyi DÜŞÜNMEME oranına sahip. Vatandaşlık hakkında sahip olanların en yüksek oranda düşündükleri ise hem bulunduğu ülkede hem Türkiye’de birer ev sahibi olarak her iki ülkede de yaşamını sürdürebilmek.

Göçmenler Türkiye’ye dönecek olurlarsa yaşamayı tercih ettikleri şehirler arasında %32 ile İzmir başı çekiyor. Katılımcıların %60’ı İstanbul’dan gelmiş olmasına rağmen, sadece %24’ü İstanbul’a geri dönmek istiyor.

İzmir ve İstanbul’dan sonra, sahil ilçeleriyle ön plana çıkan Muğla ve Çanakkale geliyor. Muğla’ya geri dönmek isteyenler içinde Bodrum başta olmak üzere, Marmaris, Fethiye, Datça ve Selimiye ilçeleri özellikle belirtilmiş.  Çanakkale’ye geri dönmek isteyenler içindeyse Gökçeada, Bozcada ve Cunda ayrıca belirtilmiş.

Göçmenlerin yaşları ve dönmek istedikleri şehirler karşılaştırıldığında 45 yaş üstündekilerin daha çok İstanbul’a ve Muğla’ya (Muğla’nın ilçelerine), 35 yaş altındakilerin ise daha çok Adana, Eskişehir, Bursa gibi kendi geldikleri şehre geri dönmek istedikleri görülüyor.

Araştırmanın bir sonraki bölümü olan ve geçtiğimiz iki yıl içinde Türkiye’den taşınmış olan göçmenlerin incelendiği ‘yeni nesil göçmenler’ sayfası için lütfen tıklayınız…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir