GÖÇ YOLLARI ARAŞTIRMASI

Yurtdışında yaşayan Türk kadınları için bir dayanışma networkü oluşturmak amacıyla kurulmuş olan Göçmen Kadınlar Facebook Grubunun pazar araştırması kökenli iki kurucusu olarak üyelerimiz tarafından yaratılan içeriğe karşı duyarsız kalmamız imkansızdı. Bu içeriğin altında yatan rakamsal dünyayı keşfetmek, o rakamlardan veriler üretmek ve verileri hikayeye dönüştürmek bizlerin tutkusu. Dolayısıyla da bu tutkumuzu ‘Göç Yolları Araştırması’ ile taçlandırmak ve ‘göçmenlik’ verilerimizin hikayesini yazmak istedik.

Bu amaçla yola çıkılarak tasarlanan Göç Yolları Araştırması’nın sahası kantitatif yöntemle, online araştırma araçları kullanılarak, 11 Aralık 2017 – 23 Ocak 2018 tarihleri arasında yurtdışında 60 farklı ülkede yaşayan 986 kadın ile görüşülerek gerçekleştirildi.

Araştırma kapsamında deneklerin demografik profilleri, göç güzergahları, göç etme motivasyonları, göç etmelerine aracılık eden hukuki yollar ile göç hikayelerine eşlik eden özlem gibi zorlu duyguların yansımaları ve birer göçmen olarak yaşamaya başladıkları yeni ülke ile Türkiye hakkındaki değerlendirmeleri ele alındı. Araştırmada öne çıkan ana iki grup olan ‘Yeni Nesil Göçmenler (son iki yılda Türkiye’den göç etmiş olanlar) ile ‘Potansiyel Göçmenler (yakın gelecekte taşınmayı planlayanlar)’ ise birer alt segment olarak raporda detaylı olarak incelendi.

Araştırma Raporu kapsamında katılımcıların;

Keyifli okumalar dileriz!

Göçmen Kadınlar Platformunun Kurucuları

Esra Pencereci & Pınar Erbaş Erdurmaz

Araştırma raporunun tamamını “pdf ” olarak  indirebilirsiniz.