Yurt Dışında Yaşayanlar En Çok Neleri Özlüyor?

Yurt dışında yaşayan birçok insanın ortak duygusu özlem…
2018 yılında yaklaşık 1000 göçmenle yaptığımız #GöçYollarıAraştırması‘nda, katılımcılara en çok neleri özlediklerini sorduk ve gördük ki en çok özlenenler elbette ailelerimiz, arkadaşlarımız…

Aile ve arkadaşlarımızdan sonra özlediklerimiz sırasıyla;
– Denizler ve sahiller
– Yemekler, içecekler, sebze ve meyveler
– Türkiye’nin havası ve iklimi
– Ürün ve hizmetlerin uygun fiyatları
– Dinamik ve canlı şehir hayatı
– Komşuluk ilişkileri
– Sosyal ve kültürel olanaklar

En az özlediklerimiz veya özlemediklerimizse; eğitim sistemi, orman ve parkların az oluşu, toplu taşıma olanakları, toplumsal dinamikler…

Yurt dışına yeni (son 2 yıl içinde) taşınmış olanlar, daha uzun zamandır yurt dışında yaşayanlara göre daha az özlem duyuyorlar. Annelerin anne olmayan kadınlara göre, çalışmayan kadınların çalışanlara göre her şeyi daha çok özlediği görülüyor.
Özlenenlerin sırası ülkeden ülkeye de farklılık gösterebiliyor. Örneğin birçok ülkede en çok aile ve arkadaşlar özlenirken, Kanada’da yaşayanlar deniz ve sahilleri arkadaşlarından bile çok özlediğini belirtmiş. Almanya ve Kuzey Avrupa’da yaşayanlar Türkiye’nin canlı şehir hayatını, Birleşik Arap Emirlikleri’nde yaşayanlar Türkiye’nin parklarını ve ormanlarını diğer ülkedeki göçmenlere göre daha çok özlüyor.

@gocmenanneler Instagram hesabımızda da aynı soruyu yineledik ve bazı cevapları alıntılamak istedik;

“Yemek yedikten sonra garsonun “cay getireyim mi abla?” diye sormasini.”

“İsviçre’deyim, insanların sıcakkanlılığını ve uzun masa sohbetlerini özlüyorum, hele bir de deniz kenarı olursa..”

“Almanya da yasiyorum en cok özlediklerim : 1) ??İstiklal marşımızı duymayı ve eslik etmeyi ?? 2) Midye dolma 3) Denize karsi sabahtan baslayip ögleden sonralara kadar uzayan ?? koyu sohbetler esligindeki brunchlari”

“Brüksel’de yaşıyorum. Sahil yürüyüşlerini ve kokoreç, midye gibi sokak yemeklerini özlüyorum…Avrupa çok yavan geliyor.”

“İskoçya’da yaşıyorum en çok ailemi özlüyorum.Aydınlıyım ,Pazarı, gevreği, deniz kenarında rakı balık keyfini, köydeki evimizin bahçesinde çay içmeyi özlüyorum☺️”

“Aileme araba mesafesinde olmayı, dostlarımı ve bazı yemekleri. Söke pidesi, güzel bir yaprak döner, kokoreç, sarmaşık, yeşil erik vs:)) Ama Türkiye’de iken de özellikle kızlarım sushiyi özlüyor:) Hollanda’nın sokaklarını, yeşilini, kuş seslerini, herkesle selamlaşmayı vs özlüyorum?”

“Aslında farketmemişim ama her yerde Türk bayrağını ve Atatürk’ü görmeye çok alışmışım. Bana her yerde abd bayrağı görmek çok garip geliyor. Biz yanımızda bayrak getirdik ve milli bayramlarımızda balkonumuza asıyoruz yine de? aile ve arkadaşları, o samimiyeti özledim zaten söylememe gerek yok. Ve deniz benim için o kadar önemli ki, şu an bir minik göletle kendimizi kandırıyoruz ama yetmiyor. En önemlisi konuşmaya çalıştığım ama beceremediğim ingilizceyle bir şeyler anlatmaya çalışmak ve ne kadar iyi konuşursan konuş bir Nazım Hikmet dizesinin sende hissettirdiklerini bir yabancıya anlatamayacak olmak ?”

“Avustralya da yaşıyorum. Elbette ki öncelikle ailem ve arkadaşlarım, sonra sağlık sisteminin kalitesi ve titizliği ( bu konuda ana dilim ile derdimi daha rahat anlatıyor olmam ve anlıyor olmamın da etkisi var tabi ki) sonra gevrek ve boyoz ?? @gocmenanneler Evet, doğru tahmin ettiniz. Izmır den geldim ?”

“Tayland’dayım, 4 mevsimi yaşamayı özlüyorum.”

“Aile, arkadaslar, ana dilinde sakir sakir konusmak, simit, su gibi demli cay ? bi de fon ve manikuru ayni anda yaptirabilmek ?”

“Kesinlikle doktorlar ??? göz enfeksiyonum için bebe şampuanı ayak enfeksiyonum için çamaşır deterjanlı suya sokmamı tavsiye eden doktor randevusundan henuz cıktım ??? kalan herşey için tek önerileri de parasetamol. Özlediklerim top 5 listesinde ilk sırada önleyici hekimlik, aklı başında sağlık çalışanları var”

“Hollanda’da çok şeyi buluyoruz gerek restoranlarda gerek Türk marketlerinde. Ama dost bulmak, dost sohbeti bulmak, kendi lisanını konuşmanın özgüveni ve rahatlığı, bir de tabii bazı sebze meyve peynirler… O yüzdendir ki aslında dolu dolu güzel yaşıyorken hep bir şey eksik geliyor insana.”

“Kanada’dayken ailem disinda en cok guney ve ege havasini ozluyordum. Amerika’da Kaliforniya’da o acidan memlekette gibi hissediyorum sukurler olsun ama masmavi denizlerini ozluyorum..En ozlemedigim. son yillarda hizla artan “saygisiz, herseye karsi kaba, cikarci vd vd” insan tipleri ama ote yandan inadina hala var az da olsa olan sicak anadolu insani da en cok ozledigim..! Insan iliskileri TR da veya yurtdisinda farketmiyor heryerde yuzeysellesti..! ”

“+1senedir kanadadayim. Insanlari ozluyorum… ne kadar arkadadim olsada burda oturup ayni duygulari paylasamiyorum. Soguk ve sahteler. Carsi pazari ozledim. Lokantalarimizdaki luxu ozledim ve yemkleri. Ailemi ozledim. Bilmem su aralar herseyini cok ozledim.”

“Kanadada yaşıyorum. Akdeniz havzasının çok özel bir alan olduğunu burada keşfettim. En çok onu özlüyorum bir de hoş bir meyhanede rakıyı ve sanat müziği dinlemeyi ?”

“Sokağın, motorun, boğazın sesini! Disariya ciktigimda kulak misafiri oldugum sohbetleri, trafigin gürültüsünü, aksamin egzosunu, yagmurun taşıdığı kaosu…Sehirden ote eski bir dost misali Istanbul’un kendine has namesini, sesini”

“En çok bayramlar üzüyor, tüm aileyi bir arada görüyorsun bir sen eksik …”

“Ben İsviçre deyim ve en çok özlediğim haftanın herhangi bir günü ve saati çat kapı misafirliğe gidebilmek, bir çay, kahve içebilmek ki bu isviçrede mümkün değil. Birde pazar alışverişini. Pazarcıların bağırtıları bana çok melodik geliyor???”

“Rusya’dayım. Enginarı, rokayı gördüğüm an ağlamaya başlarım muhtemelen. Her türlü sebze ve meyveyi, tazecik, yemyeşil pazar tezgahlarını özlüyorum.”

“Düsündüm de Izmir de boyoz, gevrek, üçgen peyniri özlüyorum. Berlin’de kumrucu buldum gerçi, bir şekilde nefsimizi köreltiyoruz. Üşümeden sokağa çıkmayı özlüyorum. Gri günleri değistirebilmenin çaresi yok… Onun dışında hiç ama hiç bir şey aynı değil ki… ? Yazdığım gibi, annem gittiğinden beri eski tadı yok oraların… ?”

“Dışarda acaba helal mi değil mi diye düşünmeden bir şeyler yiyebilmeyi..”

“Pariste yaşamaya başlayalı 4 yıl oldu ilk günden beri sadece ailemi özlüyorum başka hiç birşeyi özlemiyorum.”

“Malezya da yaşıyorum, mevsimleri özlüyorum en çok, her bunaltıcı sıcaktan sonra sonbaharın her soğuk kıştan sonra ilkbaharın geleceğini bilerek yaşamayı.. burada senenin her günü hava durumu aynı.”

“2.5 yıldır İngilteredeyim ailemi arkadaşlarımı zaten özlüyorum onlar dışında meyve sebze ve mevsimleri özellikle de masmavi denizi çok özlüyorum…”

“Simit ?? hatırlıyorum rahmetli babam 10tane göndermişti … huzur içinde uyusun?”

“Almanyadayim ve egeliyim(manisa)…deniz,borulce,otlar otlar otlar…,papaz erik,bamya,cıvıl cıvıl yaşam ve insanlar,ayse kadın fasulye,biraz daha az kural,otlar,kumru simit(taban simidi),rengarenk mis gibi sebze meyve kokulu pazarlar,güzel kebap❤️”

“Herseyden once sevdiklerimi. Onun yanında havasını suyunu yemekleri ( kacırdıgım ot festivallerini) cok cok özlüyorum❤️”

“Aile ve arkadaslar disinda, en cok Turk yemekleri ve yemek kulturunu. Ornegin hafta sonu guzel, lezzetli ve cok cesitli bir kahvalti ? Ispanya’daki kahvalti kulturunu hicbir zaman benimseyemedim?”

“dostluklar, samimiyet, sicak kanlilik, anindalik yani spontan davranmanin norm olmasi, fiyatlar, iklim, yabancilik duygusunun olmamasi (gerci son senelerde hissettik ama), gunes, deniz, is olanaklari, pratiklik, kisa yollarinin olmasi. (istanbul vs hollanda suburbs)”

“Luksemburga ocak ayında taşındık ve en çok özlediğim fırından yeni çıkmış boyoz ve gevrek ?”

“Trafiğini?????????? Evet aynen öyle! Burda trafiksizlikten heryere erken gidiyorum. Ofise sabahları ilk varan benim, biryerde buluşulacaksa herkesten önce ordayım… bu ne kardeşim sıkıştırın trafiği, günler bitmek bilmiyor böyle??”

“Kefir mayasi ozluyorum ben, sokak pilavi, pastane pogacasi ve boregi, kirecburnu sahili, vapuru, martilari”

“1.5 yıl selanikteyim. Özlemediğim tonlarca şey var, iyi ki taşındım dedirten. Ama özlediğim de çok. Ailem ve arkadaşlarım dışında kendi dilimde konuşmayı çok özledim mesela. Eskiden gittiğim sevdiğim etkinliklere mekanlara gitmeyi özledim. İstanbul’da denize baktıgımda karşımda diğer yakayı görmeyi özledim. Kahvaltıyı çok özledim. Ve diğer yemekleri tabi..?”

“Havası-iklimi Mayıs’ta bile üşümek,kalın giyinmek.Yıldım artık! (Almanya)”

“Sanırım sevdiğim insanlar dışında hiçbir şeyi! Bazen bi’kaç ufak şeyi tam özler gibi oluyorum, sonra hemen twitterı açıp gündemi okuyorum, hemen titriyorum ve kendime geliyorum. Ve “aman aman…” diyip, sadece sevdiklerimi özleme moduma geri dönüyorum. ? Birgün herşey çok güzel olursa….belki yeniden hissetmeye başlarım, kim bilir….?”

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir