Yurt Dışına Taşınmak İsteyenlerin Endişeleri

 

Potansiyel göçmenlerin, yani yaklaşık 1000 kişiyle gerçekleştirdiğimiz Göç Yolları araştırmamızda, önümüzdeki 1 yıl içinde Türkiye’den yurt dışında taşınmayı planlayanların önlerindeki göçmenlik süreci ile ilgili endişeleri oldukça fazla. Kaygılarının başında aile, arkadaş, komşu özlemi, yurt dışında yaşayabilecekleri sağlık sorunları ve bu sorunlarda sağlıkçılara erişimdeki zorluk ve maddi kaygılar oluşturuyor. Özlem çok ‘ortak ve olmazsa olmaz’ bir endişe olarak baş sırada yer alırken, devamında gelen daha yaşamsal geçim derdi, iş kaygısı gibi endişeleri sosyal ilişkiler, çocukların adaptasyonu, yalnızlık ve iklimle alakalı endişeler takip ediyor.

Potansiyel Göçmen’in endişeleriyle, göçmenlerin yaşadığı zorlukları ve özlemleri karşılaştırdığımızda; aile, arkadaş özlemi endişesi konusunda haksız sayılmazlar, uzun veya kısa bir süredir yurt dışında yaşayan çoğu göçmenin Türkiye’de kalan sevdiklerini özlediklerini görüyoruz. Maddi kaygılar ve geçim derdi de göçmenlerin en zorlandıkları konular arasında yer aldığı için yerinde bir endişe olarak ortaya çıkıyor. Göçmenlerin yurt dışında en az memnun oldukları unsur sağlık sistemi olduğu için potansiyel göçmenler sağlık sistemiyle ilgili endişelerinde de haksız sayılmazlar.

Ancak resim bu kadar karanlık değil. Potansiyel Göçmen’in endişesinin aksine; sosyalleşememek, yalnızlık, çocukların okula adaptasyonu ve ırkçılığa maruz kalmak, göçmenlerin çok sık karşılaşmadıkları veya kolay atlatabildikleri olumsuzluklar.

Gelelim potansiyel göçmenlerin neyi öngöremediklerine; potansiyel göçmenlerin hafife aldıkları bir konu varsa; o da kesinlikle yemekler ve mutfak! Zira Türk mutfağına ve yemeklere olan özlem taşınmayı düşünenler için pek önem arzetmezken, göçmenler için ilk sıralarda yer alıyor. 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir