Yurt Dışına Taşınma Kılavuzu

Söz konusu Türkiye’den yurt dışına taşınmak olduğunda düşünülmesi gereken o kadar çok konu, kapatılması gereken o kadar çok defter ve unutulmamasında fayda olan o kadar çok detay var ki, bu yazı altında toparlamaya çalıştığım konular dilerim bundan sonra taşınacaklara rehberlik edebilir.

Başlık, başlık ilerlemeyi deneyeceğim, başlayalım bakalım…

Şimdiden kolaylıklar diliyorum!

Nakliye Firmaları: Taşınma denince hepimiz işe öncelikle eşyaları ne yapacağımızı düşünerek başlamışızdır herhalde. Eşyalı mı, eşyasız mı taşınacağız, hangi nakliye firması ile anlaşmalı ya da eşyaları hangi depoya kaldırmalıyız gibi sorular aklımızda uçuşmuştur. Deneyimli göçmenlerin yeni göç edecekelere temel tavsiyelerinden biri az eşya ile taşınılması olsa da, siz eşyalarınız ile yola çıkma kararı aldıysanız, işe uluslararası nakliye işi yapan güvenilir bir firma bulmaya çalışarak başlayabilirsiniz. 

Voltaj Farkı konusu: Yanınızda beyaz eşyalarınızı ya da küçük elektrikli ev aletlerinizin bir kısmını da götürmek isterseniz, taşınacağınız ülkedeki voltaj farkını kontrol etmenizde fayda var.  Ülkeler arasında voltaj farkı olması halinde, transformatör yardımı ile eşyalarınızı kullanmaya devam etmek de bir opsiyon. 

Sağlık: Sağlık konusu yurt dışında yaşayan göçmenlerin malesef kanayan yarası. Türkiye’den ayrılmadan gerekli her doktoru ziyaret edip, muayenelerinizi olup, ilaç stoklarınızı hazırlamanızda fayda var. Kontak lens, numaralı gözlük gibi detaylar da bu gruba dahil. Diş konusu da oldukça kritik; dolguların yenilenmesi, olası kanal tedavilerinin gözden geçirilmesi gibi işleri yine memlekette halletmek denenebilir. Eğer takip ve tedavi gerektiren, kronik (otoimmun vb. grup) bir rahatsızlığınız varsa, Türkiye’deki hekiminizden taşınacağınız yerde bir gün bulmanızı umduğumuz:) aile hekimine ithafen bir mektup yazdırıp, durumunuzu kendisine aktarmasını, kan tahlillerinizin yenilenmesini rica etmesini de isteyebilirsiniz. Taşındığınız ülkede kendinize bir aile hekimi edinme konusunu lütfen önceleyin:) Eğer doğal takviyeleri sevenlerdenseniz, aktarınızı ziyaret etmeyi de listeye ekleyin:)

Sağlık sigortaları: Ne olur, ne olmaz, taşındığınız ülkedeki sağlık sistemini çözüp, eksiklikleri, ihtiyaçlarınızı anlayabilene kadar Türkiye’deki özel sağlık sigortanızı bir süre daha aynı ya da daha kısıtlı bir kapsamla devam ettirebilirsiniz. Sigorta poliçeleri bir kez iptal dildiğinde, ileride hak kayıpları ya da muafiyetler söz konusu olabildiği için, uzman bir sigortacı ile taşınma sonrası planınızı görüşmenizde fayda olabilir. 

Banka hesapları ve kredi kartları: Her ikisi de temelde minimuma indirilebilir. Türkiye’deki ödemeler için bir iki hesabı açık tutup, geri kalan tüm hesapları ve kredi kartlarını iptal ettirmeyi değerlendirebilirsiniz. Bankada kasanız varsa, kasayı açık tutup, tutmamak, kasadan neleri ne oranda yurt dışına taşıyıp, taşıyamayacağınızı araştırmak da bu başlık dahilinde. Göç ettiğiniz ülkedeki bankacılık sisteminin yeni gelenlere tanıdıkları imkanları, aile paketlerini ve kasa vb yan hizmetlerde sundukları indirimleri önceden araştırabilir, finansal anlamda sizi en rahatlatacak sistemin içine dahil olmayı önceden planlayabilirsiniz. Türkiye’den yurt dışına yapılacak para transferinin de, uçakta yanınızda taşıyabileceğiniz nakit miktarının da her ülkeye göre değişebilen limitleri var. Bunları gitmeden öğrenip, para transferinde bankaların ne komisyon aldıklarını araştırmak da mühim. Son olarak, detayın detayı, Türkiye’de kullanmaya devam edeceğiniz hesabın ait olduğu bankaya döviz transferi için limit talimatı vermeniz, yurtdışından mail yolu ile scan edip göndereceğiniz talimatları onaylamaları için bu konuda bir talimatta bulunmanız işlerinizi kolaylaştırabilir. Bu finansal işlerin ucuna bireysel emekliliğinizi de ekleyebilirsiniz. Gitmeden bir göz atmak, transfer etmek ya da gittiğiniz ülkedeyken ihtiyaç olması halinde nasıl talimatlaşacağınızı görüşmek isterseniz, bu işleri de aradan çıkarabilirsiniz.

SGK işlemleri: Karışık işler kategorisinde:) Bilgim dahilinde olan kısmı ise şöyle; dilerseniz sigortanızı isteğe bağlı emeklilik için dışarıdan ödemeye devam edebilir ve emekliliğe hak kazanabilirsiniz. Mesele şu ki, eğer ikametinizi yurtdışına taşırsanız isteğe bağlı sigortalı olamıyorsunuz. İkameti taşımamak da haliyle yasal değil. Tavsiyem, taşınmadan önce ya bir SGK ofisine gidip ya da bu alanda uzman, sadece göçmenlerin yurt dışındayken SGK işlemlerini takip etme konusunda çalışan avukatlardan birini bulup, görüşmeniz. Konu hakkında net hiçbir bilgi verememekle birlikte, kulağınıza su kaçırmış olayım, SGK mevzuunu atlamayın derim.

Akademik meseleler: Yurt dışındayken akademik bir sürecin içine girmeyi düşünüyorsanız; diplomalarınızı, transkriptlerinizi yeminli bir mütercim tercümanda gideceğiniz ülkenin diline göre tercüme ettirmeniz, bu tercümeleri de noterde tasdikletmeniz gerekebilir.

Vekaletname: Siz giderken geride kalan işlere ihtiyaç anında koşturabileceğini düşündüğünüz kişilere bir vekaletname vermeniz yurt dışındayken işlerinizi kolaylaştırabilir. Bu vekaletnameye neleri dahil edeceğinizi iyi düşünmeniz gerekiyor. Mesela vekaletnamede benim yerime kredi ödemesi yapabilir yazarken krediyi erken kapatabilir ifadesi yer almadığında bankalar vekaletnameyi geçersiz sayabiliyor.  Siz yokken nelerin yapılması gerekebileceğini ince hesap, iyice düşünüp vekaletnameye öyle yazdırmak gerekiyor.

Yeni kimlik, ehliyet, pasaport: Biz üç yıl önce taşındığımız dönem, memlekette hepsi bir değişim sürecine girmişti, biz de gelmeden kimliklerimizi ve ehliyetlerimizi yenilettik. Elzem değil, büyükelçilik / konsolosluk kanalıyla da ihtiyaç halinde yeniletebiliyorsunuz ama listede bulunsun.

Elektrik, su, telefon, doğalgaz, internet aboneliklerinizi kapattırmak,

GSM operatörü aboneliklerinizi kapattırmak ya da minimum ödemeli bir pakete geçirmek,

Digitürk vb üyeleriniz: Lig Tv’siz yapamam diyenlerdenseniz, Digitürk’ü kapatmayıp, aileden birinde açık tutturup, mobil Lig Tv’ye üye olabilir ya da dilediğin yerde izle ile hayatınıza devam edebilirsiniz. 

Alarm sistemi: Evinizde kullanıyorsanız eğer, güvenlik için kullandığınız alarm sistemini iptal ettirmeyi de yapılacaklar listenize ekleyebilirsiniz.

Erzak: Taşınacağınız ülkede memleketten ya da yemeyi sevdiğiniz neleri bulup, bulamayacağınız başta elbette belirsiz. O yüzden özlemine dayanamam dediklerinizi, yine taşınacağınız ülkenin bu konudaki düzenlemelerini araştırarak uçak ya da gemi kargonuza, bavulunuzun ücra köşelerine dahil edebilirsiniz. Simit yapmayı öğrenen, evde tarhana hazırlayan çok insan tanıdım. Dilerim yeni ülkeniz, şehrinizde memleket ürünlerini satan harika bir markete denk gelirsiniz. 

Görüntülü görüşme: Eski göçmenlerin deyişiyle uzaklar artık yakın oldu:) Özleminizi kesmeyecek ama ömrünüzün görüntülü görüşmeyi en sömürdüğünüz dönemi başlayacak diyebilirim. Gitmeden sevdiklerinize, ki anne-baba bu alanda en yardıma ihtiyacı olanlar oluyor, görüntülü görüşme uygulamaları ve araçları konusunda lojistik destek sağlamanızda fayda olabilir.

Çocuklu aileler için birkaç not daha ekleyeyim…

Aşı karnesi: Çocuğunuzun aşı karnesi okul kaydında, aile hekimi atanması esnasında gerekli olabiliyor. Taşınacağınız ülkenin aşı takvimine önceden erişebiliyorsanız, takvimdeki tarihleri ve çocuğunuzun aşılanma tarihlerini karşılaştırmanız ve gecikmeli olunan aşılar için çocuk doktorunuzdan yeni ve tarihleri taşınılan ülkenin takvimi ile uyumlu bir aşı karnesi edinmenizde fayda olabilir. Aksi halde 1-2 ün gecikme ile yapılan aşılar için okul kaydı esnasında aşının yenilenmesi talep edilebiliyor mesela, olmuyor değil. Siz her halükarda aşı karnenizi güncelletmeyi ve yanınıza almayı eksik etmeyin. 

Okul / Kreş: Okullar ve eğitim sistemi hakkında araştırmalara taşınmadan başlamanızda, evrak işlerinizi taşınmadan tamamlamanızda, bekleme listelerine mümkün ise erkenden kayıt olmanızda fayda var. 

Çocuk eşyaları: Bugüne kadar sadece bir kez ve 1 yaşındaki bebeğim ile taşındığım için sadece bu yaşa kadarki ihtiyaçlarla ilgili tavsiyeler verebileceğim:) Şöyle ki, bebeğiniz için yanınızda ortalama bir seyahatte ya da gündelik hayatta ihtiyacı olabilecek her eşyayı taşıyabilirsiniz. Buna başta kılığı kıyafeti, sonra oyuncaklarının bir bölümü, kitapları, alt bezleri, ıslak mendilleri, vitaminlerinin bir bölümü, beslenme malzemeleri, birer tencere, tavası, cam rendesi, organik cevizi, ceviz döveceği ve nohutu ve fasülyesi ve yeşil mercimeği ve baston pusetini dahil edebilirsiniz.  Oto koltuğu ve seyahat sistemli pusetleri seyahat edeceğiniz havayolu şirketi ile görüşüp, bagajdan sayıp saymayacaklarını teyit etmelisiniz. Bizim pedagogumuz kalacağımız geçici evde bebeğimize tanıdık bir şeylerin de olması gerektiğini söylediğinden nevresimlerini, yastıklarını, battaniyelerini ve uyandığında oynamayı en sevdiği müzikli oyuncağını dahi yanımızda taşımıştık örneğin. Taşınacağınız ülkedeki hava koşullarına uygun kılık, kıyafet hazırlığı yapmak da listenizde olsun. Örneğin; soğuk mu soğuk memleketlere göç edecek olursanız bot, kaban gibi ürünlerin yerinden alınması soğuğa karşı dayanıklılık anlamında tavsiye ediliyor, Türkiye’den taşınanlar yetersiz olabiliyor, bilesiniz. Bebeğin yatabileceği bir yatak ve mama sandalyesi konularına nasıl çözüm getireceğiniz de aklınızın bir köşesini gitmeden meşgul edebilir:) Yine çocuk doktorunuzdan da taşınacağınız ülkedeki potansiyel çocuk doktoruna hitaben yazılmış bir mektup talep ederek, çocuğunuzun genel sağlık durumu ve aşılarıyla ilgili bir bilgilendirmede bulunmasını rica edebilirsiniz. Türkiye’de sizinle temasta kalmaya gönüllü bir çocuk doktorunuzun olmasını da tavsiye ederim. Çocuğunuzun ihtiyaç duyabileceği ilaçları stoklayıp, yanınızda götürmekte de fayda var elbette. Dilerim bu konuda sıkıntı çekmezsiniz. Reçeteleri unutmayın da diyeyim. 

Bir bebek yurt dışına taşınmaya nasıl hazırlanır? derseniz, pedagogumuzun tavsiyelerinden de son olarak kısaca bahsedeyim…Bebeğinize bu taşınma işini her gece, uyku öncesi masallaştırarak anlatarak işe başlayabilirsiniz. Bunun dışında geride kalacak herkesle vedalaşmasını, havada kalan ilişkileri olmamasına dikkat edebilirsiniz. Gece uykusu öncesi bir varmış bir yokmuşla başlayan, gökyüzünde çok güzel ama uzak bir diyara doğru yol alan uçakla yeni yuvanıza doğru gideceğiniz masalını taşınmadan bir süre önce anlatmaya başlayıp, buna taşınıncaya kadar devam edebilirsiniz. Etrafınızdaki herkes de fazla dramatize etmeden bebeğinizle vedalaşabilir. Küçük de olsalar, anlayacaklarını düşünerek, sevdiklerinizden, onu sevenlerden, onunla konuşmalarını, onu çok sevdiklerini, özleyeceklerini, her gün ya da eskisi kadar sık görüşemeseler bile onu düşüneceklerini, bekleyeceklerini, bir gün memlekete geri geldiğinde onu özlemle kucaklayacaklarını vs. söyleyerek vedalaşmalarını rica edebilirsiniz. İşe yarıyor, göreceksiniz:)

Gerisi çoğunlukla teferruat. Mesela manikür, pedikürünüzü nasıl kendiniz yapabileceğinizi araştırabilir, lostra, terzi vb. hizmetlerin pahalılığı karşısında önleminizi almayı isteyebilir, alyansınızı temizleteyim gibi düşünceleriniz varsa, o işleri de memlekette halledebilirsiniz.

Son olarak…

Vedalar ve kişisel sefa süreci:  Çalışıyorsanız çalışmaya şartlarınız el verdiğince erken son verip, çalışmıyorsanız da vaktinizi iyi değerlendirip ailenize, eşinize, dostunuza zaman ayırmanızı tavsiye ederim. Fırsat bulursanız kendinize bir süreliğine son kez iyi davranın ve masajdı, manikürdü, pedikürdü, sinemaydı, spordu, kitaptı, kurstu sevdiğiniz ne varsa kendinizi ona adayın derim. 

Özlem çooook olacak, burnunuzun direği sızlayacak. Özlem geçmeyecek ama zorluklar kısa sürede yok olacak. Her şey değilse de çoğu şey güzel olacak.

Yolunuz açık, taşınmanız hayırlı ve her şey gönlünüzce olsun:)

Pınar Erbaş Erdurmaz – Montreal / Kanada

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir