Yabancı Dil Öğrenmek İçin Neler Yapılmalı?

Yeni bir dil öğrenmek, dünyaya açılan kapıların anahtarlarından biri. Özellikle yurt dışına taşınınca günlük hayatı idare ettirmekten alışverişe, sosyalleşmekten çalışmaya ve eğitim almaya kadar bir çok gereksinim için; o ülkenin dilini öğrenmek, en öncelikli ihtiyaçlardan biri haline geliyor. Deneyimli göçmenler de yeni bir ülkeye uyum sürecinde ilk yapılması gereken şeyin dil öğrenmek olduğunu savunuyor. Yeni bir dil öğrenmek için ebette ilk akla gelen bir kursa gitmek. Özel kursların yanı sıra, göçmenlerin entegrasyonunu kolaylaştırmak için bir çok ülkede belediyelerin ve diğer devlet kuruluşlarının, sivil toplum örgütlerinin ücretsiz veya uygun fiyatlı kursları da olabiliyor. Göçmen Anneler üyelerinin dil öğrenmek için önerdikleri diğer yöntemleri de kısaca derledik;

  • Korkmamak, çekinmemek, utanmamak. Bazı insanlar için kısa bazı insanlar için uzun sürse de, yeterince istedikten sonra her yaşta dil öğrenilebileceğini bilmek.
  • Tabletlere ve telefonlara bazı dil eğitim uygulamaları indirilebilir. Tavsiye edilen başlıca uygulamalar; Duolingo, Busuu, Coffee Break Podcast, Mondly, Preply, Babble, Memrise
  • O ülkenin dilinde TV ve dizileri önce Türkçe altyazı ile izlemek, dil biraz öğrenildikten sonra o diziyi yabancı dildeki altyazı ile izlemek tavsiye ediliyor.
  • Gün içinde başka bir şeyle uğraşıyor olunsa bile arkada o dilde konuşulan televizyonun açık kalmasıyla veya kulaklıkla o dilde şarkılar dinleyerek kulak aşinalığı oluştuğu düşünülüyor.
  • O ülkenin yerlisi olan kişilerle arkadaşlık kurarak, birlikte vakit geçirmek. Bol bol konuşmaya çalışarak yanlışları düzeltmelerine izin vermek. Çocuklar ve yaşlılar o dili daha temel seviyede konuştukları için özellikle çocuklarla iletişim kurmanın dil gelişimini hızlandırdığı düşünülüyor.
  • Arkadaşların da ötesinde, her gün karşılaştığınız komşu, alışveriş yaptığınız esnaf ve hatta yanlışlıkla sizi arayan kişilerle bile konuşmaya çalışmak önemli 🙂
  • Eğer henüz çalışmaya başlanmadıysa okullarda veya derneklerde gönüllü olarak çalışmak dil öğrenmeyi önemli ölçüde hızlandırıyor.
  • O yabancı dili öğrenen (ama mümkünse Türkçe bilmeyen) diğer insanlarla bir araya gelmek, bu amaçla kurulmuş tanışma ve konuşma gruplarından faydalanmak düşünülebilir.
  • Daha anlaşılır bir dile sahip oldukları için çocuk kitaplarından ve çizgi filmlerden faydalanmak da bir diğer seçenek.

Esra İyidoğan Pencereci / Dublin – İrlanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir