Evcil Hayvanla Birlikte Yurt Dışına Taşınmak

Evde 4 ayaklı dostlarıyla yaşayanlar ve bu dostlarını taşınacakları ülkeye götürmek isteyenler için yurt dışında taşınma prosedürleri biraz daha zor olabiliyor. Her ülkenin evcil hayvan kabul etmek için gerekli gördüğü belgeler ve prosedürel süreler değişiklik gösteriyor. Bu süreci birebir yaşayan insanların deneyimleri de oldukça kıymetli.

Yurt dışına evcil hayvanıya birlikte taşınanların deneyimlerine kendi ağızlarından yer verdik.

Tülay Ordu – Maltese Terrier – Belçika

Türkiye’de sahip olduğum küçük ırk ( Maltesse Terrier) köpeğim var. 27 Temmuz 2017 doğumlu . 2018 Ocak ayında Belçika’ya taşınma izinlerimiz alındı. Köpeğimizi Belçika’ya götürmek için Kuduz aşısı ve Aşının tutup tutmadığını gösteren titrasyon testi gerektiğini öğrendik. Kuduz aşısını yaptırdıktan 1 ay sonra kan alındı. Kan veteriner aracılığı ile Ankara’ya test için gönderildi. Bu test için 2018’de 600 TL ödemiştik. Her sene fiyatlar değişiyor. Güncel Fiyatlar için bu linkten bakılabilinir. ( https://vetkontrol.tarimorman.gov.tr/merkez/Menu/31/2019-Muayene-Ve-Analiz-Ucretleri) . Kan verdikten 15 gün sonra titrasyon testi sonuçları veterinerimize geldi. Sonuç belgesini aldıktan 3 ay sonra Belçika’ya gidebileceğini söylediler. 3 ay sonra İlçe Tarım Bakanlığı şubesine titrasyon test sonuç kağıdı ve köpeğimizin pasaportu ile çıkış belgesi için başvuru yaptık. Bu belge ile 10 gün içinde yurtdışına çıkmamız gerektiği iletildi. 10 günü geçirirsek yeniden evrak almamız gerekecekmiş. Biz köpeğimizi karadan araba ile getirdik. Sadece Türkiye çıkışında pasaport ve belgeyi kontrol ettiler. Ancak mikroçip’e bakılmadı. Belçika’ya gelene kadar geçtiğimiz hiç bir sınır kapısında başka bir kontrol olmadı .

Genel olarak Türkiye’den Evcil Hayvan İhracatı için Gerekli Testler, Belgeler ve Koşullar

– Sağlık Sertifikası (Tarım İl Müdürlüğü)- Uçuştan önceki 10 gün içinde hazırlanacak. Daha erken hazırlanan Sağlık Sertifikaları geçersiz sayılır ve evcil hayvan gümrükte karantinaya alınır

– Son 1 yıl içinde yapılmış kuduz aşısı ve 30 gün bekleme süresi (aşı karnesinde yansıtılmış olmalı)

– Son 1 yıl içinde yapılmış Kuduz Titrasyon testi ve 90 gün bekleme süresi (ABD’ye gidişte 90 gün bekleme şartı yok)

– Mikroçip

– Evcil Hayvan sahibi Pasaportu

– Aşı karnesi

Belçika’ya gelen köpeğimizi hemen buraya kaydettirmek için bir veterinere gittik. Onlar Belçika kaydını aldılar. Posta yoluyla bize seri numaralar yazılı bir sticker geldi. Bu numara köpeğimizin kimlik kaydı. O sticker’ı da pasaportuna yapıştırdık.

Bundan sonra düzenli kuduz aşısını yaptırdığımız sürece ( Belçika’da 3 yılda bir , Türkiye’de her yıl yapılıyor. Belçika’da kufuz riski olmadığı için her yıl yapılmıyor) Türkiye’ye giderken titrasyon testi yaptırmamıza gerek olmadığını Ankara Gümrük ve Tarım Bakanlığından öğrendik. Bu sene Türkiye’ye girerken yine pasaportuna bakıldı ve hiç bir sorun olmadan giriş ve çıkış yapabildik.

https://vskn.tarimorman.gov.tr/sabihagokcen/Lists/SolMenu/Attachments/42/YOLCU%20BERABERİ%20ŞARTLARI-KEDİ-KÖPEK-GELİNCİK.docx

Ayşe Ağar – Kedi – İtalya

19 yasindaki kedimi yillardir tasiyorum. Italya Turkiye arasi mekik dokuyoruz. O da bizimle geliyor. Simdiye kadar cozumlenemiyecek broktatik bir problem yasamadim. Sadece, ucakta (THY) rezervasyon yanlisligindan dolayi iki kere problem yasadim. Birinde mecburen kargo bolumunde gitti, digerinde bir sonraki ucaga yer degistirdim, yanimda gorumek icin.

Oncelikle kisaca, Italya’dan TR’ye gotururken neler yaptim onu yazayim. Son 4 seneye kadar sadece karnesiyle uctu ve hic bir problem yasamadik. 3 sene once
1) Cip takildi (EU-compliant RFID microchip (ISO 11784)) : bunu kendi veterineriniz veya devlete bagli ASL ( azienda sanitaria locale) denilen saglik kurumunun veterinerlik bolumu ( Servizio Veterinario Sanita’ Animale) de yapiyor. Not: Ikamet ettiginiz yere gore sizi hangi ASL’a gideceginize gore yonlendiriyorlar. Bulundugunuz belediye’nin numarasini arayak bilgi almak mumkun. ASL devletin saglik kurumunun SSN (Servizio Sanitario Nazionale) yerel gorevlerini ustlenir. Italya’da bulundugunuz bolgeye (regione) gore ismi degisebilir.

2) Cip takildiktan sonra TR’ye giris yapan evcil hayvanlardan kuduz asisi isteniliyor. Yapilan asi Italya ve Avrupa’da 3 sene gecerli, Turkiye’de asilar 1 sene gecerli. ( Asiyi ASL veya veteriner hekim yapabilir). Bunu saglik karnesine isledikten sonra pasaport cikartabilir. Pasaportu gene belli bir ucret karsiligi saglik karnesi ve veterinerden sagliklidir beglesiyle ASL’dan aliniyor. Pasaport cikarma islemi, en erken, asi vurulduktan 21 gun sonra yapilabilir. (kopekler icin durum farkli, titre testi isteniyor, bu da islemleri biraz uzatiyor ) Bunlari aldiktan sonra ucusa yakin,

3) Italya’dan ayrilmadan once, gene veterinerden sagliklidir belgesi ve 11 euro karsiliginda ‘ Health certificate for export of dogs and cats accompaning travelers’ denilen belgeyi ASL-Anagrefe Canina e Pets, servizio veterinario (5 dilli) aliniyor, 10 gun gecerliligi vardir. Ornegini gonderebilirim.

ilk defa, bu yaz, asi ve belgelerin kontrolunu, check-in sirasinda yaptilar. Daha once sadece kilosuna gore odeme icin sadece tartiyorlardi.

Turkiye’de ise, bir kere ucak aktarmasi yaparken, ara polis kontrolunde belgelere soyle bir baktilar, o kadar.

Umarim bilgiler yeterlidir, gerekirse belge ornekleri gonderebilirim. Link vermiyorum cunku Italya’da 20 bolge var, genel bir link yok. Her bolgenin ve yerel belediyenin ayri bir websayfasi var.

Canan Eseler – Kedi – İrlanda

Beş yaşındaki sarman cinsindeki kedimiz Bambam’ı geçen yıl oldukça zorlu geçen bir süreç sonrasında İstanbul’dan İrlanda’ya getirdik. İrlanda’nın evcil hayvan prosedürü diğer AB ülkelerinden farklı ve resmi sitelerde çok net bilgiler yer almıyor. Bu sebeple aşağıda kısaca İrlanda’nın evcil hayvan prosedüründen bahsettim, umarım birileri için faydalı olur.

İrlanda’ya gitmeden önce yapılacaklar (AB kurallarıyla aynı)

 1. Evcil hayvanınıza AB kuralları gereği mikroçip taktırmanız gerekiyor ve mikroçip takım tarihini (date of microchipping) aşı karnesine yazdırmalısınız.
 2. Mikroçipten sonra kuduz aşısı yaptırmalı ve karneye işletmelisiniz.
 3. Kuduz aşısından minimum 30 gün sonra kan numunesi veteriner tarafından alınıp, Ankara Etlik Resmi Laboratuvara yollanacak.
 4. Numune alım tarihinden sonra +90 gün geçmesi gerekiyor.
 5. Bu dört adım tamamlandıktan sonra uçuş tarihine yaklaşık 4-5 gün kala il veya ilçe Tarım Müdürlüklerinden sağlık sertifikası (EU Health Certificate) çıkartılır. (Bunu genelde kargo şirketi hallediyor.)

İrlanda’nın diğer süreçleri (AB kurallarından farklı)

 • Öncelikle Türkiye, kuduz vakaları sebebiyle İrlanda tarafından bu konuda riskli görülen ülkeler kategorisinde bulunuyor. Bu sebeple evcil hayvanınız kabinde sizinle seyahat edemiyor. İrlanda ülke kuralına göre; Türkiye’den İrlanda’ya tüm evcil hayvanlar kargo ve gümrük statüsünde kabul ediliyor.
 • Evcil hayvanlar gümrük statüsünde yer aldığı için de hayvanınızı İrlanda’ya götürebilmek için gümrük işlemlerini yürütecek hem Türkiye’den hem de İrlanda’dan iki farklı kargo şirketiyle anlaşmanız gerekiyor. (Her iki şirkete de ödeme yapıyorsunuz)
 • Türkiye’den kargo şirketiyle götürülen evcil hayvanınız İrlanda’da başka bir kargo şirketi tarafından karşılanıyor.

 Uçuş günü:

 • Kargo şirketi sizi her konuda bilgilendiriyor. Uçuş günü de kargo şirketinden görevli biri havalimanından sizi alarak gümrük bölümüne götürüyor. Burada özel bir kafese alınan evcil hayvanınızın gümrükleme işlemleri yapılarak, evcil hayvanlar için ayrılmış olan kargo bölümüne götürülüyor ve burada seyahat ediyor.
 • Uçaktan indikten sonra Dublin’deki kargo şirketini arayarak bilgi alıyor ve belirttikleri saatte kargo şirketinin ofisine giderek evcil hayvanınızı teslim alıyorsunuz.
 • Ayrıca Avrupa Birliği kuralınca evcil hayvanın yanında sahibinin veya bir refakatçinin uçması şart.

Notlar:

 • Kargo şirketleriyle (her ülke için de) uçuş biletinizi almadan önce görüşmeniz, birlikte tarihi ve havayolu şirketini kararlaştırıp biletinizi almanız daha faydalı olacaktır.
 • Dublin’e sadece THY (direkt) ve Lufthansa (aktarmalı) uçuyor. Yaz/kış tarifesine göre Lufthansa uçuşunda evcil hayvanın bir gece Frankfurt’ta ücretsiz konaklaması gibi bir opsiyonu bulunuyor. Biz tercih etmediğimiz için THY- Dublin uçuşunun uygun olduğu tarihi beklemiştik. Bu konuyu da konuşun mutlaka. (Bu arada Atatürk Havalimanı’ndan gelmiştik yeni havalimanında durumlar daha farklı olabilir)
 • Ortalama 1700-2000 Euro arasında bir maliyeti var. (Her iki kargo şirketine ödenen toplam ücret)
 • Pet taşımasında lisanslı (IATA, IPATA, LAR sertifikalı) bir acente ile çalışmak önemli.

 Aşağıda linkler bulunuyor ancak çok net bilgiler verdikleri söylenemez. 🙂

 https://www.agriculture.gov.ie/pets/bringingyourpetcatdogorferretintoireland/

https://www.citizensinformation.ie/en/moving_country/moving_to_ireland/coming_to_live_in_ireland/bringing_pets_to_ireland.html

https://www.agriculture.gov.ie/pets/bringingyourpetcatdogorferretintoireland/#Your

https://www.echolive.ie/corknews/Cork-Airport-can-now-accept-pets-from-non-EU-countries-b785f23d-5b2a-49ff-be5a-c7437629057c-ds

Merve Akdemir – Kedi – Macaristan

Taşınan hayvan: Kedi
Cinsi: Smokin
Taşınma sırasında yaşı: 9
Taşındığı yer ve zaman: İstanbul’dan Budapeşte’ye, 19 Ekim 2017

Prosedürel gereklilikler: Öncelikle kedinin aşılarının tam, pasaportunun da güncel olması gerekiyor. Türkiye’den Avrupa Birliği ülkelerine kedi taşımak için kuduz aşısı testi (titrasyon) muhtemelen en önemli prosedür, ayrıca en uzun süreç de bu. Kuduz aşısı yapıldıktan bir ay sonra, geciktirmeden testi yaptırmanız lazım. Bizim için maalesef dalgınlığa denk geldiği için bu süreyi kaçırdık ve ikinci kez kuduz aşısı yapıp bir ay daha beklemek zorunda kaldık.

Benim internette gördüğüm bazı kaynaklarda kuduz aşısı yapıldığı sırada mikroçip takılması gerektiği yazıyordu. Bizimkinin çipi titrasyon sırasında takıldı ve sorun çıkmadı.

Kuduz aşısı tarihi: 04.06.2017
Titrasyon: 11.07.2017

Sonuç için gelen belgelerden gördüğüm kadarıyla numune kabul tarihi: 13.07.2017 ve deneyin yapıldığı tarih: 18.07.2017. Bize bu ikinci tarihten üç ay sonra yurtdışına çıkabileceğimiz söylendi.

Üç aylık sürecin sonrasında, önce 17 Ekim’de veterinerimize gidip kısa bir muayene ile pasaportundaki “Bu hayvan sağlıklı ve seyahat etmeye uygun durumdadır” bölümünü doldurduk. Bir sonraki gün, 18 Ekim’de Kadıköy’deki Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’na gittim ve titrasyon sonucu belgelerini ve pasaportunu vererek Sertifikasını aldım. Burası için 3 hafta kadar önceden randevu almam gerekti ve şansımıza kediyi de ayrıca görmek istemediler. Bazı şubelerde kediye bir daha muayene yaptıklarını ve çipi kontrol ettiklerini duydum.

Tarım Bakanlığından alınan belge sonrasındaki birkaç gün içinde yurtdışına çıkmak gerekiyor. Ben uçak biletini önceden ayırtıp kedimle geleceğimi THY’ye haber vermiştim (bunu telefonla arayarak yapmak biraz uzun sürse de en kolayı oluyor). Kedim yaşlı olduğundan kesinlikle benimle olmasını istiyordum, bunun için kutusuyla beraber 8 kilodan fazla olmaması gerektiğini ve 4-5 saat önceden havaalanında olmam gerektiğini söylediler. Gerçekten de havaalanında 7,9 kilo çıktı ve görevli hanım 8’i geçmediği için şanslı olduğumuzu söyledi. Buradaki belge kontrolleri oldukça katıydı, ayrıca kedi için farklı bir gişeye gidip ek bir ücret ödemem gerekti (dolar üzerinden fiyat veriyorlar, dolar olarak ödeyebiliyorsunuz ama para üstünü TL olarak veriyorlar). Ayrıca güvenlikten geçerken kedi kucağımda geçmem gerekti, kutuyu çanta gibi x-ray’den geçirdiler.

Bütün bunlardan sonra Budapeşte’ye indiğimde pasaport kontrolden geçtim ve farklı hiçbir şey yokmuş gibi eve döndüm.

Toplam ödenen ücret:
Kuduz aşısı: 50 lira civarı
Test: 600 lira civarı
Tarım bakanlığı: 165 lira
THY: 70 dolar / 257 lira

Deren Arısoy Şenol – Köpek – ABD

Biz Aralık 2018’de Amerika’ya geldik. Elbette gelirken köpeğimizi arkamızda bırakmayı bir saniye bile düşünmemiştik 🙂 Yolculuk kesinleştiği andan itibaren (ortalama Haziran-Temmuz 2018) veterinerimiz ile hep iletişim halindeydik. Kendisi her konuda bize yardım etti, yol gösterdi. Bu nedenle ilk ve en büyük tavsiyem herkesin Veterineri ile görüşmesi ya da bu konuda bilgi sahibi bir Veteriner arayıp bulması olacaktır.

Dediğim gibi, kendisine söylediğimiz andan itibaren aslında sürecimiz başladı. Öncelikle, Latte (bizim köpeğimiz) 8 kg civarında bir köpek. Bu nedenle ilk andan itibaren bizim hedefimiz kabinde yanımızda çanta ile gelmesiydi. Bunun için de çantanın ağırlığı dahil evcil hayvanın ağırlığının 8 kg olması gerekiyor. THY bu konuda genelde biraz opsiyon sağlıyor ama yine de elbette oradaki görevlinin eline kalıyorsunuz. Biz şahsen öncelikle biraz köpeğimizi rejime soktuk:)

Sonra en önemli husus kuduz titresi. Bu belge sadece Ankara’da bir laboratuvar tarafından veriliyor ve toplamda 3 ayı bulan bir süreci var. Bu konuda bir kafa karışıklığını gidermek istiyorum. Amerika kuduz titresi istemiyor ! Kuduz titresi, AB uyumlu mevzuatımız sebebiyle, ülkeye geri dönüşte sorulabiliyor. Bu nedenle geri dönecek evcil hayvanların kuduz titresini Türkiye’de yaptırılmış olmasının avantajı Amerika için sadece ekonomik. Çünkü bu titreyi burada yaptırmak çok daha pahalı.

Bir diğer önemli husus ise çip. Zaten Amerika için en önemli husus evcil hayvanın kuduz aşısının güncel olması ve çipinin olması. Ayrıca çipin de kuduz aşısından önce takılmış olması gerekiyormuş. Veterinerimiz bu konuda da bizi uyarmıştı. İşlemleri de bu şekilde yapılıp karnesine işlendi.

Bu sırada gidiş günümüz belli oldu ve uçak biletlerimizi aldık. Biletlerimizi alırken Latte için de rezervasyon yaptırdık. Bu da çok önemli çünkü uçaklarda taşınabilecek evcil hayvan sayısı sınırlı ve first come first serve kuralı mevcut. Yani bizden daha önce birileri de yaptırmış olsaydı biz ya Latte’yi bagaja koymak durumundaydık ya da başka uçakla gidecektik.

En son işlem ise İlçe Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü’nden alınacak yurtdışına çıkmasında sakınca yoktur belgesi. Bu belgenin yolculuktan çok kısa bir süre önce alınması gerekiyor (1 hafta 10 gün kadar). Ancak ilgili müdürlüklerin çok yoğun olmasından dolayı, benim tavsiyem bir ay öncesinden istenilen tarihe randevu alınması. Aksi takdirde baya sorun yaşanabiliyor. Bizim durumumuzda oradaki yetkili veterinerin kendi inisiyatifini kullanması ile süreci hızlandırıp, uçuştan bir ya da iki gün önce belgeyi alabilmiştik. Baya büyük stres oluyor haliyle 🙂

Sonrasında uçuş gününe gelirsek, evcil hayvanınızı bagaj teslimi sırasında beyan ediyorsunuz, tartılıyor ve kabine alınmasında sakınca görülmediği takdirde size ekstra bagaj ücreti ödetiliyor. Bu ücret de en son 160 $’dı diye hatırlıyorum, Chicago-İstanbul uçuşu için. Uçuştan uçuşa ücret farkediyor mu bilmiyorum. THY’nin sitesinde bu konuda bir hesaplama yeri var oradan bakılabilir.

Sonrasında uçuştan önceki son kontrolde Latte’nin belgelerine bakıldı, daha çok karnesine bakıldı aslında aşılarının tam ve güncel olup olmadığı kontrol edildi.

Uçuşlarımız hep çok rahat geçti, uçuş görevlileri oldukça yardımcı oldular. Çok kalabalık olmayan uçuşlarda yan koltuk müsait ise çantasından çıkarmanıza izin veriyorlar (sonrasında bir defa İstanbula gidip geldiğimizde bize böyle oldu. Ortadaki koltukta rahat rahat gitti.).

Amerika’ya girişte ise sadece karnesini kontrol ettiler. Dediğim gibi kuduz aşısının güncelliğini kontrol edip, sorunsuz ülkeye girişini sağladık. Her iki seferde de bu şekilde oldu.

Umarım anlattıklarım yardımcı olur, çünkü grupta soru sorulduğunda çok fazla hatalı bilgi verildiğini ve kafa karıştırıldığını görüyorum. Her ülkenin prosedürü farklı olduğu için genelde bu bilinmiyor ve her ülke için aynıymış gibi bilgi veriliyor.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir