Çocuk İstismarı Konusunda Çocuklara Öğretebileceklerimiz

Sürekli duyduğumuz ve hepimizi çok üzen cinsel istismar haberlerinin sıklığı ailelerin de bu konuda ne yapacaklarını bilememeleri yüzünden son derece endişe yaratmaktadır. Bu endişe; bazı ailelerde bu konu konuşmayıp yok sayma, bazı aileler de aşırı şüphecilik ve panik şeklinde kendini gösterebilmektedir.

Çocuk istismarı nedir? Çocuk istismarı: “Psiko-sosyal gelişimini tamamlamamış ve yaşı küçük olan bir çocuğun bir yetişkin tarafından cinsel zevk ve cinsel doyum için kullanılmasıdır. Genital bölgeleri elleme, teşhircilik, röntgencilik, pornografiden ırza geçmeye kadar çok geniş yelpazedeki tüm davranışları kapsamaktadır”. Eğitim kurumlarından dini kurumlara, aile içi bireylerden, komşulara hatta sanal ortamlara kadar geniş bir alanda görülmektedir. Cinsel istismarların, “çoğunlukla” çocuğun tanıdığı biri tarafından uygulanmakta olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Yine çoğunlukla çocuğun ailesinin de tanıdığı istismarcılar genellikle normal görünüşlü, hatta kendi halinde diye tanınan kişilerdir. Bu da tehlikenin uzaklarda değil aslında çok yakınlarda olduğunu gösteriyor.

Peki, tehlike bu kadar yakınken çocuklarımıza neleri öğretmeliyiz?

  1. ‘Bedenin sana aittir’i öğretin: Bedenini çocuğa tanıtmak ve mahrem bölgeleri öğretmek gerekiyor. Çocuğunuzla bedeninin özel olduğunu, kendisine ait olduğunu ve mahrem bölgelere kimsenin dokunmaması gerektiği üzerine konuşabilirsiniz. Bazı durumlarda ona bakım vermek için sizin ya da hastalandığında doktorun ya da hemşirenin ona dokunabileceğini anlatabilirsiniz.
  2. Mahremiyete saygı gösterin: Evde herkesin mahremiyetine saygı gösterilmesini sağlayabilirsiniz. Örneğin herkes tuvaletteyken kapısını kapatır ya da bir diğerinin odasına girmeden kapıyı çalarsa, çocuğunuz için iyi örnek oluşturur.
  3. Hayır demeyi öğretin:  Yakın akrabalar, komşular, tanımadığınız yabancılar çocuğunuzu sevmek, dokunmak isteyebilirler. Bu durumda çocuğunuz istemiyorsa, hayır diyebilir. Hayır demeyi öğretin. Hayır dediği zaman da “Aa ne ayıp amca/teyze sevsin seni” demeyin, çocuğunuzun kararına saygı duyun. Ayrıca birileri çocuğunuzu öpmeye kalkarsa nazikçe uyarabilirsiniz. Pek çok ebeveyn bu hareketlerden hoşlanmasa da, ayıp olur düşüncesi ile sessiz kalmaktadır.
  4. İyi ve kötü dokunuşun farkını öğretin: İyi dokunuş; kendimizi güvende hissettiren, en yakınlarımızın bize dokunuş şeklidir. Kötü dokunuş ise bize kendimizi kötü hissettiren kendimizi üzgün, kafası karışık, korkmuş hissettiren dokunuşlardır. “Biri sana dokunduğunda kötü hissedersen lütfen bana söyle” deyin. Çocuklara bu öğretildiğinde, farkındalık düzeyleri ve ayırt etme kapasiteleri de gelişmektedir.
  5. Sır tutmamasını ve ne olursa olsun size gelip anlatmasını aşılayın: Pek çok istismarcı çocuklara “bu aramızda sır kalmalı” demektedir. Özellikle küçük çocuklar bu sırları saklama gereği hissedebilirler. Çocuğunuza her ne yaşarsa yaşasın, size gelip anlatması gerektiğini, özellikle kötü olayların sır olarak tutulmaması gerektiğini mutlaka aşılayın.
  6. Uzun süre açık alanlarda bırakmayın, ziyarete gönderirken dikkat edin: Çocuğunuzu emin olamadığınız yerlere göndermemek, tek başına uzun saatler dışarıda yalnız bırakmamak, yatılı misafirliklere göndermemek, güvenemediğiniz yatılı yerlerde kalmamasını sağlamak ve arkadaşlarının ailelerini de tanımak alınabilecek önemli tedbirlerdendir.
  7. Cinsel eğitimden korkmayın: Halen pek çok yetişkin cinsel eğitimin; çocuklara sevişmeyi anlatmak olduğunu yahut çocuğun cinselliğini erkenden uyandıracağını düşünmektedir. Yine pek çok yetişkinin bu eğitimden kaçınmasının nedeni kendi korkularıdır. Aslında çocuğunuza cinsel eğitim konusunda ilk kaynak olursanız, internette yahut yanlış bilgi kaynaklarına yönelmesi azalır. Doğru bilgileri öğrenirse, istismara karşı da farkındalığı artar.
  8. Okul çağı çocuklarında sanal istismarlara dikkat edin: Okul çağı çocukları için bir diğer tehlike sanal ortamlar ve sosyal medya kanalıyla olabilecek istismarlardır. Çocuğunuzun kimlerle yazıştığını, hangi sitelere girdiğini lütfen takip edin ve internet okur yazarlığını çocuklarınıza öğretin.

Uzman Klinik Psikolog Reyhan Algül – Oslo/Norveç

reyhanalgul@gmail.com

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir