Bir Özfarkındalık Yolculuğu Olarak Göçmenlik

Yuvadan uçmak kanatlandırır mı?

Amerika’da yapılan bir araştırmaya göre; yaşadığı ülkeden başka bir ülkeye taşınan insanlarda, diğer insanlara göre daha yüksek “öz farkındalık” geliştiği tespit edildi.

Başka bir ülkede yaşamak, yeni kültürleri deneyimlemeyi ve yeni inanışları gözlemlemeyi mümkün kılıyor  ve tüm bunlar neticesinde, taşınan kişi kendi değerlerini ve kültürel altyapısını tekrar değerlendirme fırsatı ediniyor.

Yurt dışında yaşayanlar daha kolay memnun oluyor

Araştırmanın bir diğer bulgusu ise yurt dışına taşınmanın, bireylerin hayatlarından daha kolay tatmin olmasını ve daha az strese girmesini sağlaması.

Yurt dışında yaşamak ilk bakışta yeni yerler keşfetmek, daha çok seyahat etmek, yeni insanlarla tanışmak ve yeni deneyimler edinmek gibi bir çok fırsatı beraberinde getiriyor. Ancak hepsinden önemlisi taşınan kişi kendisiyle ilgili daha büyük bir farkındalığa erişiyor, başka bir deyişle yol boyunca kendisini daha çok keşfediyor

Bu sadece uzaklardaki yaşama yapılan şiirsel bir güzelleme değil, yapılan araştırmalar da bunu kanıtlar nitelikte. Rice Üniversitesi, Columbia Üniversitesi ve North Carolina Üniversitesi’nin ortaklaşa yürüttüğü projede, 1874 katılımcıyla yürütülen, yurt dışına taşınan ve taşınmayanların birbirleriyle karşılaştırıldığı 6 farklı araştırmanın sonuçlarına göre yurt dışında yaşamak daha duru bir “öz-benlik algısı” yaratıyor. Yani; yurt dışında yaşamayı seçenler, kendilerine dair daha yüksek bir farkındalık geliştirmiş oluyorlar.

Araştırma ekibinin bulgularına göre; yurt dışında yaşamak, kendi memleketinin inanç ve değerler sitseminden farklı bir kültürle karşılaşan insanlarda, birbirinden farklı kültürleri birbirleriyle kıyaslama, değerlendirme ve kendi kişiliğini oluşturan, kim olduğunu belirleyen değerlerin hangileri olduğuna dair bir keşif yolculuğu fırsatı veriyor.

Kendine giden en kısa yol; Yolculuğun kendisi

Araştırmayı yürütenler yapılan bu araştırmanın yurt dışında yaşamanın özbenliğe dair farkındalığı geliştirdiğini ortaya koyduğunu belirtiyor; ancak yurt dışında yaşamanın giderek daha çok görüldüğü ve teknolojik gelişmelerin kültürler arası iletişimi daha mümkün kıldığı günümüzde, bu yönde yapılan araştırmaların artarak göçmen bireylerin kişiliklerinin nasıl etkilendiğini de anlamak gerektiğini vurguluyor. Araştırma ekibine göre yurt dışında yaşamak, özbenlikle ilgili daha yüksek farkındalık, daha az stres, yaşamdan daha kolay tatmin olmak gibi olumlu kazanımların yanı sıra; daha yüksek profesyonel iş performansı ile kendi güçlü ve zayıf yönlerinin, neler isteyip neler istemediğinin de farkına vararak kariyerini ne yönde geliştirmek istediğine dair kararlılığı da beraberinde getiriyor.

Araştırma ekibi Alman filozof Hermann von Keyserling’in 1919’da basılmış olan kitabı “Bir Filozofun Gezi Günlüğü” kitabından da alıntı yapıyor; “Bir kişinin kendisine giden en kısa yol dünyanın etrafından dolaşır

 

Yazının İngilizce orijinali: The Major Difference Between People Who Live Abroad and Those Who Don’t  (Stacey Laesca / Travel & Leisure)

Akademik araştırmanın orijinali: Study: Living abroad leads to a clearer sense of self (Rice University / March 2018)

Çeviri: Esra İyidoğan Pencereci / Dublin-İrlanda

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir