Ankara Anlaşması’nın Bugünü ve Yarını

Londra merkezli bir hukuki danışmanlık ve avukatlık firması olan, göçmenlik başta olmak üzere, bir çok kişisel ve kurumsal alanda hizmet veren Ashton Ross Law kurucu ortağı, 15 yıldan uzun süredir avukatlık görevini yürüten Semira Dilgil Rajah ile Birleşik Krallık Göçmenlik Hukuku’nu, özellikle de Ankara Antlaşması hakkında bilinmesi gerekenleri ve Brexit’in Ankara Anlaşması’na etkisini konuştuk;

Türk vatandaşlarının Birleşik Krallık’a taşınabilmelerini sağlayan Ankara Anlaşması’nın temel koşulları ve beklentileri nelerdir?
Ankara Anlaşması başvuruları 5 temele dayanmaktadır;

 • Başvuruda bulunacak kisinin sahip olduğu eğitim: üniversite yada master seviyesinde olma zorunluluğu yoktur- sertifika proğramları da geçerlidir.
 • Başvuruda bulunacak kisinin is tecrübesi: Bu anlamda vergisi ödenmemiş bir is tecrübesi var ise kesinlikle başvuru ve is planı aşamasında doğru anlatılmalıdır.
 • Eğitim ya da iş tecrübeniz ile alakalı UK de bir isletme kurma isteginizi is planı uzerinden belgeleri ile birlikte hazırlamanız gerekecektir.
 • Iş planınız ve başvurudaki en onemli faktörlerden bir tanesi teklif ettiginiz ve isletmesini kurmayı planladığınız ürün ya da hizmete Birleşik Krallık’da olan talebi göstermeniz gerekecektir.
 • Kuracağınız işin BK için geçerli olan Pazar araştırması yapmanızın yani sıra, potansiyel müşterilerinizin sizi ve sunduğu hizmeti seçme sebeplerini  ispatlamanız gerekecektir.
 • BK’da kurmayı planladığınız isletme icin kaynağı gösterilebilecek finans; Finansal gelirin kaynağı satış, hediye, maaş birikimi, şirket kar payı cekimi gibi örnekler olabilir. Kurulacak isletme icin minimum bir fiyat belirtilmemiş olmasina rağmen bankada hazırda bekleyen tutar isletmeden finans elde edilene kadar BK’da yaşayabileceğiniz bir miktar olmalıdır.

Vize onay sonrasındaki süreç nasıl devam ediyor? 
Başvuruda bulunan kisi tamamı ile başvurusunda ve is planında teklif ettigi alanda hizmet vermelidir. BK İç İşsleri bakanliğindan (Home Office) özel izin almadan is alanını değiştiremez. Aile fertleri, eş zamanlı calışma ve iş kurma özgürlüğüne sahiplerdir. Yaşam masraflarınızı BK’da kurduğunuz işletmeden geçindirmek zorundasınız. Ek destek kabul edilemez. Bu şartın altında yatan gerekçe ise; kazanç seviyenizin gerekli vergileri ödeyebileceğiniz kadar yüksek olduğundan emin olmaktır.

Vize Onayı Alan Göçmenler Hangi  Haklardan Faydalanabilirler? 

 • Ankara Anlaşma kategorisinde toplamda 5 yılda suresiz yasam hakki (Indefinate Leave to Remain) edinebilirsiniz.  Suresiz yasam hakki İngilizce testine ve başvuru ücretine tabidir.
 • Aile mensup cocuklar ücretsiz eğitim hakkından faydalanabilir.
 • Siz ve tum aile fertleri ücretsiz sağlık sisteminden faydalanabilir.
 • 6. yılda ise vatandaşlık başvurusu yapma hakkına sahipsiniz;
 • Bu süreçte her 12 ayda 180 günden fazla yurt dışında bulunamasınız.

Brexit (Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden Çıkması) üstüne Ankara Anlaşması’nda beklenen değişiklikler nedir? 
Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkması  anlamına gelen BREXIT sureci ile birlikte Mart 2019 tarihinde Ankara Anlaşması başvurularının durdurulacağı ve başvuru niyeti olan kişilerin, Mart

2019 tarihi oncesi başvurularını yapması gerektiği ile ilgili varsayımlar öne çıkan düşünceler arasındadır. Bu konuda resmi kuruluşlardan yapılan herhangi bir açıklama olmamakla birlikte, Birleşik Krallık’ın Avrupa Birliği’nden çıkış sureci 31 Aralık 2020’ye kadar devam edecektir. Hal böyle iken, ticari ve göçmenlik düzenlemeler de bu sürec içerisin

de ayni sekilde devam edecektir. Sosyal ve geleneksel medyada olusan bilgi kirlililiği ve yanlış yönlendirme sonucu başvuruda bulunacak kisilerin süreci hızlandırmalarına gerek yoktur. Ayni zamanda hükümetler arası lobi calışmalarında Ankara Anlaşma başvurusunun BREXIT sonrası devam etme olasılığı da ciddi bir konudur. Gercekleştiği takdirde BREXIT sonrası BK’ın işgücüne ve yatırımcı ortaklara ihtiyac duyacağı da aksi iddia edilemez bir gerçektir. Türkiye Ticaret Ateşemiz ile yaptığım son görüşme de yukarıdaki yazdıklarımı destekler nitelikte idi.

Başvuran kişi ile vizesine bağımlı olan es ve çocukların başvuran kişinin ölümünde ya da ayrılık durumunda hakları nelerdir?
Maalesef diğer eş vize kategorilerinde bulunan ‘retained rights of residence’ – eşlerin mağdur kalmaması adına olusan farklı bir vize kategorisi bulunmaktadır. Dolayısı ile ölüm yada ayrılık konusunda aile ferdi olan eş eğer 12 ay işçi olarak calıştığını ispatlayabiliyor ise “Turkish Worker” haklarından faydalanabilir ya da alternatif olarak kendi eğitim ve iş tecrübesi ile bağlantılı bir başvuruda bulunup kendi hakları ile Birleşik Krallık’ta yaşamaya devam edebilir. Eğer başvuruda cocuk var ise anne yada baba uzerinden (her ikisinide tercihe bağlı ola

rak) devam ettirebilir.

Sonradan Turk Vatandaşlığı edinmiş birisi de başvuruda bulunabilir mi ?
Kesinlikle evet. Aile fertleri Turk olma zorunluluğu taşımamak ile beraber başvuran kişinin Turk vatandaşlığına geçmiş olması (evlilik yada başka bir koşul ile ) yeterlidir. Burda en çok dikkat edilmesi gereken nokta başvurucak kisinin BK’a Turk kimliği ve pasaportu ile giriş yapmış olmasıdır.

Başvuran ya da aile ferdi suç işlemiş ise başvuru sonucunu etkiliyor mu?
Sucun icerigine gore evet. Tecrübelerime dayanarak İç İşleri Bakanlığı’nın suc unsuru olan davalarda çok sert bir tavır aldığını söyleyebilirim. Cogu zaman davalar Yüksek Mahkeme’ye (Judicial Review) taşınmıştır. Bazı suçlar nadir olarak ‘discreationary ground for refusal’ (ihtiyari) olarak nitelendirilse de , bazı suçlar ise ‘mandotry grounds for refusal’ (zorunlu red sebebi) kapsamına girmektedir. Suçu deklare etmek (kişinin kendisinin itiraf etmesi) ve savunmasının yapılması verilebilecek red kararında ve akabinde yapılacak itiraz mahkeme süreçlerinde mutlaka daha faydalı olacaktır.

Birleşik Krallık vatandaşı olabilmek için neler yapılmalı?
Birleşik Krallık’da süresiz oturum hakkını elde ettiğiniz tarihin 12 ay sonrası vatandaşlık hakkı sahibi olmaktasınızdır.
Vatandaşlık başvurusu kendi içerisinde şartları ve talepleri olan bir başvurudur ve başvuru ücreti şu anda £1330.

Diğer çalışma izinleri ve siyasi iltica süreçleriyle ilgili başka yazılar da kaleme alacağım. Yukarıda yer alan veya almayan konularda daha detaylı bilgi edinebilmek için bana ulaşabilirsiniz. Sevgi ve saygılar,

Avukat Semira Dilgil Rajah / Londra – İngiltere

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir